200k views
2 votes
Product A is an 8oz. Bottle of cough medicine that sells for $1.36. Product B is a 16oz. Bottle cough medicine that costs $3.20. Which product has the lower unit price?

User Seed
by
8.6k points

2 Answers

5 votes
product A= 8oz = 1.36 x 2= 2.72. 16oz = 2.72

product B=16oz= 3.20

so Product A has the lower unit price.
User Alejandro Barone
by
8.0k points
4 votes

Answer: Product A is the cheapest unit price.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Weight of a Product A = 8 oz

Cost at which it is sold = $1.36

Cost per unit for Product A will be


(1.36)/(8)=\$0.17

Weight of a Product B = 16 oz

Cost at which it is sold = $3.20

Cost per unit for Product B will be


(3.2)/(16)=\$0.20

So, we can see that the unit price of "Product A" is lower than the unit price of product B .

Hence, Product A has the cheapest unit price.



User Roger Barreto
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories