menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A store has two different options for buying soda. $4.99 for 6 cans or 10 cans for $7.99. Which is the better buy based on unti price?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A store has two different options for buying soda. $4.99 for 6 cans or 10 cans for $7.99. Which is the better buy based on unti price?
asked
Nov 24, 2018
81.4k
views
1
vote
A store has two different options for buying soda. $4.99 for 6 cans or 10 cans for $7.99. Which is the better buy based on unti price?
Mathematics
middle-school
Sarasvati
asked
by
Sarasvati
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
7.99 for 10 cans is the Best Buy.
Numyx
answered
Nov 27, 2018
by
Numyx
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Ok, so we need to divide. 7.99 / 10 is basically 0.8, and 4.99 / 6 is 0.83. So buying 10 cans is a better buy based off unit price.
Sij
answered
Dec 1, 2018
by
Sij
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 9, 2024
148k
views
What part of the unti manpower document four-digit code identifying a particular work center which HQ USAF controls?
Dror Cohen
asked
Mar 9, 2024
by
Dror Cohen
7.9k
points
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
148k
views
asked
Dec 25, 2024
124k
views
Bmle can drink (3)/(4) of a pitcher of milk in (1)/(3) minute. How much time will it toke if Bryle drinks the milk unti it is empty?
Sjahan
asked
Dec 25, 2024
by
Sjahan
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
124k
views
asked
Oct 14, 2024
73.3k
views
As Aborigin peoples, which of the following were granted the right to hunt and fish without a license in 2003 by the Supreme Court of Canada? A is it metis B is it First Nations c is it unti help me guys!
Post Self
asked
Oct 14, 2024
by
Post Self
8.0k
points
Social Studies
high-school
1
answer
2
votes
73.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org