menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A Fruit Stand sells 6 oranges for $3 and 3 grapefruits for $2.40 Lionel buys 10 oranges and 11 grapefruit how much Lionel spend on the fruit?
asked
May 1, 2018
123k
views
1
vote
A Fruit Stand sells 6 oranges for $3 and 3 grapefruits for $2.40 Lionel buys 10 oranges and 11 grapefruit how much Lionel spend on the fruit?
Mathematics
middle-school
Shakeria
asked
by
Shakeria
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$3/6 = .50 per orange
$2.40/3 = .80 per grapefruit
10(.50) + 11(.80) =
$5.00 + $8.80 = $13.80
Daniel Hariri
answered
May 2, 2018
by
Daniel Hariri
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
Lionel spent $9.50 on oranges and $8.80 on grapefruit. When added together, the total is $18.30. Hope this helped!!
Rdoubleui
answered
May 6, 2018
by
Rdoubleui
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 11, 2017
66.1k
views
A fruit stand sells 6 oranges for $3 and 3 grape fruit for $2.40 .Lionel buys 10 oranges and 11 grapefruits. how much does Lionel spend on the fruit?
Francisco Santorelli
asked
May 11, 2017
by
Francisco Santorelli
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
66.1k
views
asked
Sep 10, 2016
53.6k
views
A bag contains 2 oranges, 3 grapefruits, and 1 tangerine. A piece of fruit is chosen from the bag at random. What is the probability that a grapefruit will be chosen from the bag? 10 points
Mstringer
asked
Sep 10, 2016
by
Mstringer
8.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
53.6k
views
asked
Nov 11, 2016
156k
views
System substitution: Suppose you bought eight oranges and one grapefruit for a total of $4.60. Later that day, you bought six oranges and there grapefruits for a total of $4.80. What is the price of each
Mukesh Takhtani
asked
Nov 11, 2016
by
Mukesh Takhtani
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
156k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org