40.8k views
3 votes
A red kangaroo jumps along at 40 km/h. At this rate how long would it take to jump 2 km?

User Tsohtan
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

The solution would be like this for this specific problem:

Given: 40 km/h

2 km

t = d / v
t = 2 km / 40 km/h
t = 0.05 h * 60 minutes = 3 minutes

At this rate, it would take 3 minutes for the red kangaroo to jump 2 km.
User Cem Kalyoncu
by
7.8k points