Final answer:
The cost for 20 pens is $7.80.
Step-by-step explanation:
To find the cost for 20 pens, we can set up a proportion using the given information. If a set of 6 pans costs $2.34, then we can say that 1 pan costs $2.34/6 = $0.39. We can use this unit price to find the cost for 20 pens. Since the unit price for the pans and pens is the same, we can set up the proportion: $0.39/1 pen = x/$20 pens. To solve for x (the cost for 20 pens), we can cross multiply: $0.39 * $20 pens = 1 pen * x. Simplifying, we get $7.80 = x. Therefore, the cost for 20 pens is $7.80.