Answer:
The interest rate is 42 % on the account .
Explanation:
Kate currently has an account balance of $7,194.66.
She opened the account 21 years ago with a deposit of $2,978.41.
So, Amount = $7,194.66.
Principal = $2,978.41.
Time = 21 years
No. of compounds = 365 since we are given that compounded daily.
Formula :



Rate of interest = 0.042 = 42%
So, the interest rate is 42 % on the account .