51.6k views
0 votes
Find the unit price rounded to the nearest cent: 5.8 lbs for $4.89.

User Almond
by
9.0k points

1 Answer

4 votes
4.89/5.8
Approximately $0.84/pound
User NeverTrust
by
8.3k points

No related questions found