32.8k views
0 votes
If 4.00 g of NaCl react with 10.00 g of AgNO3, what is the excess reactant?
AgCl

2 Answers

3 votes
NaCl Would be the excess reactant, hope this helps :).
User Hzane
by
7.2k points
2 votes

Answer : The excess reagent is,
NaCl

Explanation : Given,

Mass of NaCl = 4 g

Mass of
AgNO_3 = 10 g

Molar mass of NaCl = 58.44 g/mole

Molar mass of
AgNO_3 = 169.87 g/mole

First we have to calculate the moles of
NaCl and
AgNO_3.


\text{Moles of }NaCl=\frac{\text{Mass of }NaCl}{\text{Molar mass of }NaCl}=(4g)/(58.44g/mole)=0.068moles


\text{Moles of }AgNO_3=\frac{\text{Mass of }AgNO_3}{\text{Molar mass of }AgNO_3}=(10g)/(169.87g/mole)=0.059moles

Now we have to calculate the limiting and excess reagent.

The balanced chemical reaction is,


NaCl+AgNO_3\rightarrow NaNO_3+AgCl

From the balanced reaction we conclude that

As, 1 moles of
AgNO_3 react with 1 mole of
NaCl

So, 0.059 moles of
AgNO_3 react with 0.059 mole of
NaCl

From this we conclude that,
NaCl is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and
AgNO_3 is a limiting reagent and it limits the formation of product.

Hence the excess reagent is,
NaCl

User Sherece
by
6.2k points