178k views
1 vote
What is the average kinetic energy of any substance at 0 K? ________ J

A.) 0
B.) -273
C.) 273

User Sandu Ursu
by
6.8k points

2 Answers

1 vote
A...........................
User Botan
by
6.7k points
2 votes

Answer:

A) 0

the average kinetic energy of any substance at 0 K is 0 J

Step-by-step explanation:

Kinetic energy is essentially the energy associated with motion. Based on the kinetic molecular theory, average kinetic energy of particles is directly proportional to its temperature. Mathematically, this is expressed as:


KE = (3)/(2) RT

where R = gas constant = 8.314 J/mol-K

T = temperature in Kelvin

Based on the above equation, as temperature increases so does the average KE and vice-versa

At T = 0 K, KE = 0

User SharpNoiZy
by
6.6k points