23.6k views
4 votes
If a sample of gas is at 672 °C and 3.9 atm, what is the new temperature at 12.2 atm?

1 Answer

5 votes
In order to calculate the final temperature of the gas, we may apply Charles's law, which states that the pressure and temperature of a fixed amount of gas at constant volume are directly proportional. Mathematically:
P/T = constant
(absolute temperature is used, so T = 672 + 273 = 945 K)
Thus,
3.9 / 945 = 12.2 / T
T = 2,956 K or 2,683 °C
User Sanit
by
7.1k points