27.4k views
18 votes
2. Leon bought 4 granola bars for $2. The

expression 4x = 2 represents his purchase.
How much did each granola bar cost?
A. $8
B. $6
C. $2
D. $0.50
Please help I’m taking a test

User Zan
by
8.2k points

1 Answer

8 votes
The answer is D

Explanation

.50x4=2
User Simplex
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.