168k views
3 votes
A cone-shaped hole is drilled into a solid cube of metal as shown. If the cube has sides of length 9 cm, what is the volume of the metal after the hole is drilled? Let π ≈ 3.14 and round your answer to the nearest tenth.

User Dvnguyen
by
6.4k points

1 Answer

4 votes
9 Times PI=3.14=28.26 Rounded to the nearest tenth It Then Becomes------>
28.36
^
Tenth Place
User Adzm
by
7.1k points