Answer is: potassium hydroxide (KOH).
Balanced chemical reaction: MgCl₂ + 2KOH → Mg(OH)₂ + 2KCl.
n(MgCl₂) = 6 mol; amount of magnesium chloride.
n(KOH) = 6 mol; amount of potassium hydroxide.
From balanced chemical reaction: n(MgCl₂) : n(KOH) = 1 : 2.
6 mol : n(KOH) = 1 : 2.
n(KOH) = 6 mol · 2.
n(KOH) = 12 mol; potassium hydroxide is limiting reagent, because we need 12 moles of it for chemical reaction and there is only 6 moles.