menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
2 tons of dirt cost $200.00. What is the price per pound
asked
Jun 10, 2018
29.2k
views
5
votes
2 tons of dirt cost $200.00. What is the price per pound
Mathematics
middle-school
MrSpock
asked
by
MrSpock
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
A ton is 2000 pounds so 2 tons would be 4000 pounds. Equation $200/4000
Correct Answer: 5 cents a pound
Iamorozov
answered
Jun 12, 2018
by
Iamorozov
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
400$ i'm sorry if it's wrong :)
Pikaurd
answered
Jun 16, 2018
by
Pikaurd
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org