29.2k views
5 votes
2 tons of dirt cost $200.00. What is the price per pound

User MrSpock
by
8.0k points

2 Answers

2 votes
A ton is 2000 pounds so 2 tons would be 4000 pounds. Equation $200/4000

Correct Answer: 5 cents a pound
User Iamorozov
by
8.2k points
3 votes
400$ i'm sorry if it's wrong :)
User Pikaurd
by
8.1k points

No related questions found