81.9k views
0 votes
Approximate the unit price of a 10 ounce bottle of ketchup that sells for $1.59.

0.16¢ per ounce
16¢ per ounce
6¢ per ounce
63¢ per ounce

User Jmbr
by
8.5k points

2 Answers

2 votes
1.59/10 = about 0.16 per ounce
User Dwsolberg
by
8.8k points
3 votes
You want your answer in the form of ¢/oz so

$1.59(100¢/$)/10oz

15.9¢/oz which is approximately

≈16¢/oz in words

16¢ per ounce
User Alexander Sorkin
by
7.5k points

Related questions

1 answer
2 votes
88.8k views
asked Oct 10, 2021 226k views
Alefteris asked Oct 10, 2021
by Alefteris
8.0k points
1 answer
0 votes
226k views