161k views
4 votes
he students at Porterville Elementary sold raffle tickets, each for the same price, for a fundraiser. The equation below shows how much money was raised with t tickets sold. $950 = $10t What is the unit rate in the equation above?

User Basj
by
7.9k points

1 Answer

3 votes
t=95
solve for t by simplifying both sides of the equation then isolating the variable
User Nevine
by
7.8k points