144k views
1 vote
What is the final volume of a 500.0 ml gas container that increased in temperature from 299 k to 333 k while the pressure increased from 1.00 atm to 1.54 atm?

User Traffy
by
7.4k points

2 Answers

2 votes
Use the combined gas law:

(P _(1) V _(1) )/(T _(1) ) = (P_(2) V _(2) )/(T _(2) )

P1 = 1.00 atm
P2 = 1.54 atm

T1 = 299 K
T2 = 333 K

T1 = 500.0 mL
T2 = ?

Solve for T2
User Thach Lockevn
by
7.1k points
2 votes

Answer : The final volume will be, 361.59 ml

Explanation :

Combined gas law is the combination of Boyle's law, Charles's law and Gay-Lussac's law.

The combined gas equation is,


(P_1V_1)/(T_1)=(P_2V_2)/(T_2)

where,


P_1 = initial pressure of gas = 1 atm


P_2 = final pressure of gas = 1.54 atm


V_1 = initial volume of gas = 500 ml


V_2 = final volume of gas = ?


T_1 = initial temperature of gas = 299 K


T_2 = final temperature of gas = 333 K

Now put all the given values in the above equation, we get:


(1atm* 500ml)/(299K)=(1.54atm* V_2)/(333K)


V_2=361.59ml

Therefore, the final volume will be, 361.59 ml

User Khaled
by
7.9k points