141k views
0 votes
A company charges $211.25 for 5 trees and 15 shrubs. The company charges 15.25 more for a tree than a shrub. How much does each shrub cost?

2 Answers

6 votes
5t + 15s = 211.25
t = s + 15.25

Substitute the second equation into the first equation for the t.
5(s + 15.25) + 15s = 211.25
Distribute the 5
5s + 76.25 + 15s = 211.25
20s + 76.25 = 211.25
Subtract 76.25 from both sides
20s = 135.00
Divide both sides by 10
s = 6.75
t = 6.75 + 15.25
t = 22.00

CHECK
5t + 15s ?=? 211.25
5(22.00) + 15(6.75) =
$ 211.25
User Idali
by
6.9k points
7 votes
The answer is $1.96 I hope I could help?
User Francs
by
7.3k points