menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If 2 1/2 pounds of pecans cost $2.10 and 2 1/3 pounds of almonds cost $2.60, which nut is less expensive per pound? Thanks! Need to know ASAP!
asked
Nov 10, 2018
103k
views
0
votes
If 2 1/2 pounds of pecans cost $2.10 and 2 1/3 pounds of almonds cost $2.60, which nut is less expensive per pound?
Thanks! Need to know ASAP!
Mathematics
middle-school
James Lalor
asked
by
James Lalor
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
1.11$ per
Hola have a nice day!
Dan Dumitru
answered
Nov 11, 2018
by
Dan Dumitru
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
divide cost over pounds to get cost per pound:
$2.10 / 2.5 = 0.84$ per pound
$2.60 / 2.33 = $1.11 per pound
Ben Gubler
answered
Nov 15, 2018
by
Ben Gubler
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 28, 2024
75.0k
views
What type of nuts are in the hot fudge Kahlua brownie? Can you order it without nuts? A) Almonds B) Pecans C) Walnuts D) No nuts (nut-free option available)
Mehret
asked
Oct 28, 2024
by
Mehret
8.7k
points
Health
high-school
1
answer
4
votes
75.0k
views
asked
Jun 26, 2018
114k
views
Lance, Terri, Jen, and Kelly prefer each a different type of nut. Lance detests almonds, and Kelly likes cashews. Jen cares neither for almonds nor walnuts. Who like pecans? What does Lance like?
Numichi
asked
Jun 26, 2018
by
Numichi
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
114k
views
asked
Nov 24, 2019
793
views
The scoop Shop sells many types of nuts. Lily asks for this mix: 1/2 pound peanuts 1/6 pound hazelnuts 1/3 pound almonds 3/4 pound cashews 1/4 pound pecans What fraction of the mix does each nut represent
Helene
asked
Nov 24, 2019
by
Helene
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
793
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org