103k views
0 votes
If 2 1/2 pounds of pecans cost $2.10 and 2 1/3 pounds of almonds cost $2.60, which nut is less expensive per pound?

Thanks! Need to know ASAP!

2 Answers

1 vote
1.11$ per

Hola have a nice day!
User Dan Dumitru
by
5.9k points
5 votes
divide cost over pounds to get cost per pound:
$2.10 / 2.5 = 0.84$ per pound
$2.60 / 2.33 = $1.11 per pound
User Ben Gubler
by
5.7k points