menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If 2 1/2 pounds of pecans cost $2.10 and 2 1/3 pounds of almonds cost $2.60, which nut is less expensive per pound? Thanks! Need to know ASAP!
asked
Nov 10, 2018
103k
views
0
votes
If 2 1/2 pounds of pecans cost $2.10 and 2 1/3 pounds of almonds cost $2.60, which nut is less expensive per pound?
Thanks! Need to know ASAP!
Mathematics
middle-school
James Lalor
asked
by
James Lalor
5.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
1.11$ per
Hola have a nice day!
Dan Dumitru
answered
Nov 11, 2018
by
Dan Dumitru
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
divide cost over pounds to get cost per pound:
$2.10 / 2.5 = 0.84$ per pound
$2.60 / 2.33 = $1.11 per pound
Ben Gubler
answered
Nov 15, 2018
by
Ben Gubler
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org