54.8k views
0 votes
the original purchase price of a car is $14,000. Each year, its value depreciates by 10%. three years later after its purchase, what is the value of the car?

2 Answers

3 votes
A=p (1-r)^t
A=14,000×(1−0.10)^(3)
A=10,206
User TehK
by
7.4k points
5 votes

Answer:

The value of the car is $18634.

Explanation:

Given : The original purchase price of a car is $14,000. Each year, its value depreciates by 10%. Three years later after its purchase.

To find : What is the value of the car?

Solution :

To find the value of car we apply compound interest formula,


A=P(1+r)^t

Where, A is the amount

P is the principal P=$14000

r is the rate of depreciates r=10%=0.1

t is the time t=3 years

Substitute the value in the formula,


A=14000(1+0.1)^3


A=14000(1.1)^3


A=14000* 1.331


A=18634

Therefore, The value of the car is $18634.

User Darlan Dieterich
by
7.7k points