214k views
5 votes
Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $ 3.20. what is the unit price?

Could anyone help me with this problem plz

2 Answers

5 votes
The unit price would be $0.20 because when you divide $3.20 by 16, that is what you would get. The equation would be
$3.20/ 16 oz. = $0.20
User Jesse Clark
by
8.0k points
5 votes

Answer:

$0.20 per ounce.

Explanation:

We have been given that Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $3.20. We are asked to find the unit price.

To find the unit price, we will divide total cost by number of ounces as:


\text{Unit price}=\frac{\$3.20}{\text{16 oz}}


\text{Unit price}=\frac{\$0.20}{\text{ oz}}

Therefore, the unit price is $0.20 per ounce.

User Evgeny Mikhaylov
by
8.4k points

Related questions

1 answer
4 votes
94.4k views
1 answer
2 votes
35.4k views