Answer:
$0.20 per ounce.
Explanation:
We have been given that Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $3.20. We are asked to find the unit price.
To find the unit price, we will divide total cost by number of ounces as:


Therefore, the unit price is $0.20 per ounce.