93.0k views
5 votes
Aaron needs $17,450 to purchase a motorcycle. How much money will he need to invest today in a savings account earning 3.8% interest compounded monthly to have enough money to purchase the boat in six years? (show work)

A= $1190.11
B= $13,897.37
C= $17,056.70

User Nexonus
by
7.1k points

1 Answer

4 votes
P=17,450÷(1+0.038÷12)^(12×6)
p=13,897.37
User Akhil Penta
by
8.0k points