168k views
3 votes
Irving bought a house for $286,800. He obtained a mortgage for $253,350. The documentary stamp tax fee for mortgages in his state is $.35 per $100 or portion thereof. How much did he pay for the documentary stamp tax? (show work)

A= $1003.80
B= $886.90
C= $1864.20

1 Answer

7 votes
Payment for the documentary stamp tax
0.35×(286,800÷100)
=1,003.8
User Jean Claude Abela
by
7.5k points