210k views
1 vote
When 92.0 g of ethanol (c2h5oh are vaporized at its boiling point of 78.3°c, it requires 78.6 kj of energy. what is the approximate molar heat of vaporization of ethanol in kj/mol?

User Michaeline
by
7.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Molar heat of vaporization of ethanol, 157.2 kJ/mol

Step-by-step explanation:

Molar heat of vaporization is the amount heat required to vaporize 1 mole of a liquid to vapor.

The equilibrium is represented as:

C2H5OH(l) ↔ C2H5OH(g)

Given:

Mass of ethanol = 92.0 g

Energy required = 78.6 kJ

Calculation:

Molar mass of ethanol = 46 g/mol

Moles of ethanol =
(Mass)/(Molar mass) = (92 g)/(46 g/mol) = 2  moles

78.6 kJ of energy is required to vaporise 2 moles of ethanol

Therefore, the amount of energy required per mole would be:


= (78.6 kJ * 2 moles)/(1 mole) = 157.2 kJ

User Aniket Inge
by
7.8k points
3 votes

The solution would be like this for this specific problem:

(78.6 kJ) / (92.0 g / (46.0684 g C2H5OH/mol)) = 39.4 kJ/mol

39.3

So the approximate molar heat of vaporization of ethanol in kJ/mol is 39.3.

I hope this answers your question.

User Twinj
by
6.9k points