170k views
5 votes
If the diameter of a circle is 5 centimeters, how long is the arc subtended by an angle measuring 60° ?

User Bar Horing
by
6.7k points

2 Answers

5 votes
circumference = 5 * PI = 15.7079632679
arc length = circumference • [central angle (degrees) ÷ 360]
arc length = 15.7079632679 * 60 /360
arc length = 2.617993878


User Muhammad Qasim
by
7.0k points
4 votes

Answer:

The length of the arc would be 0.02618 m

Explanation:

Given that;

diameter d = 5 cm = 5 cm ÷ 100 cm/m = 0.05 m

the radius r = 0.05 m ÷ 2 = 0.025 m

Angle subtended by the arc θ = 60°

The length of an arc subtended by an angle can be obtained using the expression;

S = r θ ...........1

where S is the length of the arc in meters

r is the radius of the arc

θ is the angle in radians

Converting of 60° to radians

1° = π/180 rads

60° = 60° × π/180 rad / degree = π/3 rads

putting the value into equation 1 we have

S = 0.025 m x π/3 rads

S = 0.02618 m

Therefore the length of the arc would be 0.02618 m

User Privateace
by
7.0k points