61.6k views
2 votes
Greg bought 4 notebooks for $6.40.

What is the price, in dollars, of 1 notebook?

User Flavio
by
7.1k points

2 Answers

2 votes
The answer is one dollar and 60 cents. ($1.60)
You have to divide 6.40 into 4 parts, 6.40 divided by 4.

Hope I helped!
User Basim Sherif
by
6.1k points
2 votes
one notebook is $1.60
User Pranjal Choladhara
by
7.5k points