29.1k views
3 votes
The motion of a ball scooped by a field hockey player can be modeled by h=-16t^2+40t, where t is the time in seconds and h is the height of the ball. When will the ball reach 25 feet?

Solve with quadratic formula or completing the square or factoring, thank you!!

User Winns
by
7.1k points

1 Answer

3 votes
25 = -16t^2 + 40t

16t^2 - 40t + 25 = 0

(4t - 5)(4t - 5) = 0

4t - 5 = 0

t = 5/4 = 1.25 seconds.
User Ariso
by
8.4k points