85.0k views
3 votes
Assume federal exemption is, $3300.00, you earn. 37,500.00, the tax rate is 2 3/4%, calculate the tax.

User Memetech
by
7.2k points

1 Answer

5 votes
3300 exemption

37,500−3,300=34,200 taxable
Tax rate is
2+3/4=2.75% we don't multiply 2by 3/4
Now calculate the amount of tax
34,200×2.75%=940.5
User Antwoine
by
7.6k points