9.9k views
0 votes
A small company borrows 90,000 at 12%compounded monthly.The loan is due in 7 years. How much interest will the company pay?

1 Answer

3 votes
90,000*0.12 =1,080

1,080*7=7,560

90,000+7,560=97,560
User Scott Forsyth
by
6.8k points