78.6k views
5 votes
If two plates diverge at a rate of 1.3 cm/year, how much farther apart will the plates be after 200 million years?

2 Answers

6 votes
1.3cm x 200,000,000 = 2600000m

They will be 2600000m further apart.
User Exilus
by
7.5k points
4 votes

Answer:

260,000,000 cm

Step-by-step explanation:

Given that; if two plates diverge at the rate of 1.3 cm/ year

i.e in 1 year, their rate of divergence = 1.3 cm

after 200 million years , their divergence rate will be;

=
(200,000,000years*1.3cm)/(1 year)

= 260,000,000 cm

Therefore, their rate of divergence after 200 million years will be 260,000,000 cm.

User Illayda
by
7.1k points