menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Toni is shopping for clothes at the mall .She buys 8 shirts for 8.00$ What is the unit rate for the shirts in $/shirt
asked
Feb 6, 2018
130k
views
1
vote
Toni is shopping for clothes at the mall .She buys 8 shirts for 8.00$
What is the unit rate for the shirts in $/shirt
Mathematics
middle-school
Tfrascaroli
asked
by
Tfrascaroli
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
$10 per shirt because each shirt cost $10.
Saral
answered
Feb 9, 2018
by
Saral
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
$ 10 each shirt is $10 I hope you pass!
Hamstu
answered
Feb 11, 2018
by
Hamstu
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 15, 2021
127k
views
Toni is shopping for clothes at the store she buys 8 shirts for $8.00 what is the unit rate for the shirts?
UWGOOSE
asked
Mar 15, 2021
by
UWGOOSE
8.7k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
127k
views
asked
Jul 3, 2015
3.9k
views
During a five day sale, a store sold 56 tee shirts and 34 pairs of pants. The cost of a shirt was 27.45$ and a cost of pants are 30.00$ how much money does the store earn the 5 days
Thersch
asked
Jul 3, 2015
by
Thersch
7.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
3.9k
views
asked
Jan 10, 2020
25.1k
views
Tasha purchased a 40.00$ shirt on sale for 30.00$ how much of a discount did tasha receive.
Imran Omer
asked
Jan 10, 2020
by
Imran Omer
6.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
25.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org