112k views
5 votes
One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

User GorvGoyl
by
7.5k points

1 Answer

4 votes
To compare unit price, see how much it cost per each bag.
1) one bag costs $3
2) 5 bags cost $10. How much does it cost per bag? 10/5=2
$2 a bag

So the second one has the lower unit price
User Rami Alshareef
by
7.9k points

No related questions found