12.0k views
4 votes
Your original purchase price was $950.00 plus 5% sales tax. You enter into an agreement where the interest (12.5% APR) is waived for the first 12 months provided you make the required monthly payments; otherwise the interest is accrued from the date of purchase. You missed the first payment due date. The late fee is $35.00. How much is the interest?

2 Answers

2 votes

950+(950×0.05)=997.5
Interest over one year = $997.5 (12.5)/100
Interest over one year = $997.5 (12.5)/100
Interest over one year = $124.6875 which when rounded to two decimals = $124.69
User Rafael Kassner
by
7.2k points
3 votes

Answer:

The interest is $10.39.

Explanation:

Your original purchase price was $950.00 plus 5% sales tax.

Purchase price =
950+0.05*950=997.50 dollars

Monthly Rate =
12.5/12/100=0.010417

So, interest on the purchase price =
997.50*0.010417

= $10.39

Hence, the interest is $10.39.

User NikzJon
by
7.1k points