43.3k views
5 votes
(a) Alan bought

26
pounds of flour for
$11
. How many dollars did he pay per pound of flour?
(b) At Smith's Bike Rentals, it costs
$33
to rent a bike for
8
hours. How many dollars does it cost per hour of bike use?
If necessary, round your answers to the nearest hundredth.

User Pabluez
by
7.1k points

2 Answers

3 votes
Part A:
26 pounds:$11
1 pound:?

$11÷26 pounds≈ $0.42 per pound

Part B:
$33:8 hours
?: 1 hour
$33÷8 hours=$4.125 per hour or $4.13 per hour. Hope it help!
4 votes
just divide the price by the amount

a) 11/26= $0.42 per pound

b) 33/8 = $4.13 per hour
User Jimkberry
by
7.0k points