25.8k views
1 vote
Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?-example-1
User Ccbunney
by
7.9k points

1 Answer

4 votes
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
User Meistermeier
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.