181k views
3 votes
A mortgage is in the amount of $600,000. The origination fee is 0.5%, the intangible tax is 0.2%, and there are 1.5 discount points. Which of the following is the total cost of the origination fee, the intangible tax, and the discount points? (show work)

A= $4,200
B= $9,000
C= $10,200
D= $13,200

User Got
by
7.7k points

1 Answer

0 votes
600,000Ă—(0.005+0.002+0.015)
=13,200
User Caolan
by
7.3k points