234k views
4 votes
You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

User Black Flag
by
7.3k points

2 Answers

1 vote
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
User Mark Huk
by
6.6k points
3 votes
They each cost 2 dollars

User Vbg
by
7.5k points