30.3k views
1 vote
You had $25 to spend on seven pencils. After buying them you had $4. How much did each pencil cost?

User Shoichi
by
5.6k points

2 Answers

5 votes
IT looks like each pencil costed $3 because you had $4 left after you brought 7 pencils. You had a total money of $25.
User Talyric
by
6.3k points
4 votes
3 dollars for each pencilĀ 
User MichaelMilom
by
5.8k points