menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You had $25 to spend on seven pencils. After buying them you had $4. How much did each pencil cost?
asked
Dec 14, 2018
30.3k
views
1
vote
You had $25 to spend on seven pencils. After buying them you had $4. How much did each pencil cost?
Mathematics
middle-school
Shoichi
asked
by
Shoichi
5.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
IT looks like each pencil costed $3 because you had $4 left after you brought 7 pencils. You had a total money of $25.
Talyric
answered
Dec 14, 2018
by
Talyric
6.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
3 dollars for each pencilĀ
MichaelMilom
answered
Dec 19, 2018
by
MichaelMilom
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org