232k views
2 votes
Shawn had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost

User Potomek
by
7.3k points

2 Answers

4 votes
that is correct the answer is $2, because if you take the amount of money you had at first and subtract it from the money you had after you got the books you will have $12. Then you divide $12 by 6 because you bought 6 notebooks that gives you 2. So that means each notebook is $2.
User Reima
by
7.2k points
2 votes

They cost two dollars each.

User Scott Boettger
by
7.1k points