Answer:
Option D. 790 m²
Explanation:
Surface area of the regular pyramid = surface area of hexagonal base + 6×Surface area of slant triangular side
Surface area of the hexagonal base =

=

= 439 m²
Surface area of slant side =

= 58.5 m²
Surface area of the pyramid = 439 + 6×58.5 = 439 + 351 = 790 m²
Option D. 790 m² is the answer.