menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A family of four goes to a salon for haircuts. The cost of each haircut is $13. Use the Distributive Property and mental math to find the product 4 × 13 for the total cost.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A family of four goes to a salon for haircuts. The cost of each haircut is $13. Use the Distributive Property and mental math to find the product 4 × 13 for the total cost.
asked
Apr 13, 2018
75.2k
views
2
votes
A family of four goes to a salon for haircuts. The cost of each haircut is $13. Use the Distributive Property and mental math to find the product 4 × 13 for the total cost.
Mathematics
middle-school
TheCrzyMan
asked
by
TheCrzyMan
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
the total cost is 52, but you don't have to use the Distributive property.
Tony Wu
answered
Apr 19, 2018
by
Tony Wu
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 1, 2024
229k
views
He clients who get haircuts at Cameron's salon have a variety of hair colors. brown 7 black 7 blond 4 What is the experimental probability that the next client to get a haircut Cameron's salon will have
Lapadets
asked
Dec 1, 2024
by
Lapadets
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
229k
views
asked
Mar 22, 2016
128k
views
Katherine spends $1,089.72 each month for rent and supplies to run her hair salon. If she charges $18 for a haircut, how many haircuts must Katherine do to cover her monthly expenses? Round to the nearest
Kelly Bang
asked
Mar 22, 2016
by
Kelly Bang
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
128k
views
asked
Jun 24, 2017
82.3k
views
Lisa gives child(x) and adult(y) haircuts in her salon. She charges $10 for a child and $40 for an adult haircut. Her goal is to make at least $1000 per week and work no more than 40 hours. The shaded
Patrick Boos
asked
Jun 24, 2017
by
Patrick Boos
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
82.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org