Jeremy bought x pounds of peanuts for $4.50 per pound and y pounds of cashews for $7.05 per pound at the store for a retirement party. The total bill was $43.65 for 8 pounds of nuts.
Part A: Write a system of two equations that could be used to find the number of pounds of peanuts and the number of pounds of cashews bought.
Part B: Solve the system. How many pounds of each nut did Jeremy buy?