menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Kate pays $36 for 2 sets of candles. each set has 3 red candles and 3 white candles. what is the cost per candle in these sets
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Kate pays $36 for 2 sets of candles. each set has 3 red candles and 3 white candles. what is the cost per candle in these sets
asked
May 4, 2018
168k
views
0
votes
Kate pays $36 for 2 sets of candles. each set has 3 red candles and 3 white candles. what is the cost per candle in these sets
Mathematics
high-school
Pulsejet
asked
by
Pulsejet
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Assuming that each candle costs the same amount, we divide total cost by the amount of the candles bought. $36/12 candles. Your final answer would be $3 per candle.
Ostrichofevil
answered
May 9, 2018
by
Ostrichofevil
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 3, 2018
170k
views
Kate pays for $36 for 2 sets of candles.each set contains 3 red and 3 white what is the cost per candle
Cyberbikepunk
asked
Mar 3, 2018
by
Cyberbikepunk
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
170k
views
asked
Jul 16, 2020
98.2k
views
Kate pays $36 for 2 sets of candles. Each set contains 3 red candles and 3 white candles. What is the cost per candle in these sets?
Lifo
asked
Jul 16, 2020
by
Lifo
7.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
98.2k
views
asked
Jul 6, 2017
74.6k
views
PLEASE HELP!!! AND SHOW WORK! TELL ME HOW YOU GOT YOUR ANSWER PLZ! THANK YOU! Kate pays 36 for 2 sets of candles. each set contains 3 red candles and 3 white candles. what is the cost per candle in these
Sam Ivichuk
asked
Jul 6, 2017
by
Sam Ivichuk
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
74.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org