46.4k views
2 votes
Xpress each ratio as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.

$3 for 6 cans of tuna
a.
$1.25/can
c.
$2.00/can
b.
$18.00/can
d.
$0.50/can

2 Answers

2 votes
The correct answer is D. If you do the math correctly you get 50 cents
User Albuvee
by
5.9k points
5 votes
The correct answer is letter D because, 3 divided by 6 is 0.5 which equals 0.50. 50 cents!
User Josh J
by
6.6k points