menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Xpress each ratio as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary. $3 for 6 cans of tuna a. $1.25/can c. $2.00/can b. $18.00/can d. $0.50/can
asked
Feb 19, 2018
46.4k
views
2
votes
Xpress each ratio as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.
$3 for 6 cans of tuna
a.
$1.25/can
c.
$2.00/can
b.
$18.00/can
d.
$0.50/can
Mathematics
high-school
Alexander Cosman
asked
by
Alexander Cosman
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
The correct answer is D. If you do the math correctly you get 50 cents
Albuvee
answered
Feb 20, 2018
by
Albuvee
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
The correct answer is letter D because, 3 divided by 6 is 0.5 which equals 0.50. 50 cents!
Josh J
answered
Feb 25, 2018
by
Josh J
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 24, 2024
136k
views
Here's a graph of a linear function. Write the equation that describes that function. xpress it in slope-intercept form.
Trueicecold
asked
Sep 24, 2024
by
Trueicecold
7.5k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
136k
views
asked
Nov 15, 2024
77.9k
views
Read the quotation from ain't ia woman? which best describes the syntax? truth uses complex send text to xpress the idea that the movement with a quality is gaining momentum in the us Which best describes
David Olsson
asked
Nov 15, 2024
by
David Olsson
9.2k
points
English
high-school
1
answer
0
votes
77.9k
views
asked
Jan 10, 2024
36.1k
views
When Granite Rock addressed customers' requests for 24-hour availability of ground rock products by creating an ATM-like system and the Granite Xpress Card, they responded with a: a) Reactive strategy
Baf
asked
Jan 10, 2024
by
Baf
8.7k
points
Business
high-school
1
answer
3
votes
36.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org