204k views
5 votes
Suppose one box of cereal weighs 24 ounces and costs $3.60. A smaller box of the same cereal weighs 16 ounces but is on sale for $2.24. Which box costs less per ounce?

User Zubzub
by
7.5k points

1 Answer

6 votes
The 16 ounces cereal, you divide the cost by the amount of ounces to get the amount for each ounce. 3.60/24 is 0.15, 2.24/16 is 0.14
User Trampster
by
8.3k points