180k views
4 votes
Steve has $21.25. For lunch, he plans to buy a salad that costs $6.49 and a muffin that costs $2.99. How much more does the salad cost than the muffin? What will be the total cost of Steve lunch? How much money will Steve have left?

User PulledBull
by
8.3k points

2 Answers

2 votes
The salad is costs $3.50 more than the muffin. The total cost of the lunch is $9.48. Steve will have $11.77 left.
User Weng
by
8.5k points
5 votes
OMG I just did that for homeowrk ye yesterday!
Part A: $3.50 More
Part B:$9.48
Part C: $11.77 Dont worry Im right my teacher checked it
User Petr Vostrel
by
7.5k points

No related questions found