menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and cost 1.28 Brand B contains 12 fluid ounces and cost 1.68 what is the difference in cost , in dollars , per fluid
asked
Mar 17, 2018
201k
views
3
votes
A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and cost 1.28 Brand B contains 12 fluid ounces and cost 1.68 what is the difference in cost , in dollars , per fluid ounce between the two brands of juice ?
Mathematics
middle-school
Julio Motol
asked
by
Julio Motol
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
brand b is 2 cents cheaper than brand a because it is 14 cents per ounce and brand a is 16 cents per ounce you do 1.68 divided by 12 and 1.28 divided by 8
KhalilRavanna
answered
Mar 22, 2018
by
KhalilRavanna
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 28, 2017
152k
views
A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and costs $1.28. Brand B contains 12 fluid ounces and costs $1.68. What is the difference in cost, in dollars, per
Jason Haslam
asked
Dec 28, 2017
by
Jason Haslam
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
152k
views
asked
Aug 4, 2018
73.9k
views
A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and costs $1.28. Brand B contains 12 fluid ounces and costs $1.68. What is the difference in cost, in dollars, per
Brett DeWoody
asked
Aug 4, 2018
by
Brett DeWoody
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
73.9k
views
asked
Oct 1, 2018
98.9k
views
If the full question is A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and costs $1.28. Brand B contains 12 fluid ounces and costs $1.68. What is the difference in
Matas
asked
Oct 1, 2018
by
Matas
8.7k
points
English
high-school
1
answer
0
votes
98.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org