81.3k views
0 votes
if two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost? SHOW YOUR WORK!! plz

User Sachin Vas
by
8.7k points

1 Answer

3 votes
If two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost?

If two pounds of cheese are $3.18 then we must divide it by 2.


(3.18)/(2) =1.59

Then we multiply.


1.59*3=4.77

So three pounds of cheese are

$
4.77

Hope I helped!
User Grammilo
by
7.8k points

No related questions found