menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
if two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost? SHOW YOUR WORK!! plz
asked
Dec 24, 2018
81.3k
views
0
votes
if two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost? SHOW YOUR WORK!! plz
Mathematics
high-school
Sachin Vas
asked
by
Sachin Vas
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
If two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost?
If two pounds of cheese are $3.18 then we must divide it by 2.
Then we multiply.
So three pounds of cheese are
$
Hope I helped!
Grammilo
answered
Dec 30, 2018
by
Grammilo
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org