216k views
0 votes
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram

User Nambvarun
by
8.8k points

2 Answers

4 votes
Do 27 divided by 4 1/2 or 4.5. That will be your answer. Let me know if this helps!
User Thomas Watnedal
by
8.7k points
6 votes
4.5 / 27 : 1/x
27 X 1 : 27
27 ÷ 4.5 : 6
So, $6 per Kilogram
User Danielly Queiroz
by
8.9k points

Related questions

2 answers
4 votes
228k views
2 answers
3 votes
122k views
1 answer
5 votes
214k views