menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram
asked
Feb 27, 2018
216k
views
0
votes
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram
Mathematics
middle-school
Nambvarun
asked
by
Nambvarun
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Do 27 divided by 4 1/2 or 4.5. That will be your answer. Let me know if this helps!
Thomas Watnedal
answered
Feb 28, 2018
by
Thomas Watnedal
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
4.5 / 27 : 1/x
27 X 1 : 27
27 ÷ 4.5 : 6
So, $6 per Kilogram
Danielly Queiroz
answered
Mar 3, 2018
by
Danielly Queiroz
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 25, 2017
228k
views
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. what is the price per kilogram?
Harsh Sanghani
asked
Nov 25, 2017
by
Harsh Sanghani
9.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
228k
views
asked
Feb 13, 2018
122k
views
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
PermaNoob
asked
Feb 13, 2018
by
PermaNoob
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
122k
views
asked
Oct 12, 2019
214k
views
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
Dlrust
asked
Oct 12, 2019
by
Dlrust
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
214k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity