Answer: The salvage value of the system is $525.
Explanation:
Since we have given that
Cost of a new computer system = $3500
Number of useful life of the asset = 5 years
Annual depreciation expense = $595
So, we need to find the "Salvage value of the system":
According to straight line method, we know the formula :

Hence, The salvage value of the system is $525.